+420 774 618 682 sochy@machalova.cz

Česká televize - pořad Gejzír


Dovedete si představit, že byste neviděli a oblékali se, myli se nebo si třeba vařili čaj v naprosté tmě? Stačí jen zavřít oči a pochopíte, jak náročné to musí být. Přitom jen u nás takhle žije zhruba dvacet tisíc lidí. Patří mezi ně i Marianna Machalová – Janošíková. O zrak ji na prahu dospělosti připravila nemoc. Aby se s krutou ranou osudu lépe vyrovnala, začala modelovat z hlíny. Zpočátku to brala jako formu terapie, pak ale téhle práci propadla a dnes je uznávanou sochařkou, která má na kontě řadu výstav. Její díla byste našli v galeriích, ale i v soukromých sbírkách. Jaké to je dělat víceméně popaměti věci, které nikdy nespatří? To zajímalo Jitku Štěpánkovou.

Česká televize - pořad Gejzír

Česká televize - pořad Babylon


Marianna Jánošíková-Machalová se narodila ve východoslovenských Michalovcích. Od dětství trpěla autoimunitním onemocněním kloubů neboli juvenilní revmatoidní artritidou. Jak se ale občas říká, všechno zlé je pro něco dobré. Během svého pobytu v léčebně se seznámila se svým budoucím manželem Petrem a byla z toho láska. Museli si ale na sebe počkat neuvěřitelných 14 let. Dalo by se říci štěstí v neštěstí. To se mělo ještě zněkolikanásobit, protože snad i díky jejímu přestěhování do České republiky se dostala k léčbě, která jí přinesla i dar největší.

Česká televize - pořad Babylon

Česká televize - Pořad Klíč

Kdyby jste se chtěli více dozvědět o životě nevidomé sochařky Marianny Jánošíkové Machalové, sledujte ve středu 7.10. 2020 v 16.05 hod na ČT 2 pořad Klíč, který je tentokrát zaměřený na bolest. Prostřednictvím příběhů nahlédneme v Klíči do života těch, kterým nemoc doprovázená bolestí nebo prožívaná bolest blízkých, nevymazala ze života radost a naději. Objevili, jak lze bolesti čelit nebo se od ní odpoutat třeba i pomocí umělecké tvorby.

Česká televize - Pořad Klíč

Příběh dívky, která onemocněla revmatoidní artritidou — Její úspěšný život.

Česká televize - Pořad Klíč

Napište nám

Prohlašuji, že jsem se seznámil(a) se Zásadami zpracování osobních údajů a chci odeslat formulář.